Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BOZKIR KÜLTÜR ÇEVRESİNDE GEYİK MİTLERİ

DEER MYTHS AROUND STEPPE CULTURE

BOZKIR KÜLTÜR ÇEVRESİNDE GEYİK MİTLERİ

 
Yazar : Aslı KAHRAMAN ÇINAR    
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 9
Sayfa : 191-200
DOI Number: :
Cite : Aslı KAHRAMAN ÇINAR , (2016). BOZKIR KÜLTÜR ÇEVRESİNDE GEYİK MİTLERİ. Route Education and Social Science Journal , 9, p. 191-200. Doi: 10.17121/ressjournal.491.
7778    5548


Özet
Türkler tarihleri boyunca geniş coğrafyalara yayılmış, ulaştıkları her bölgeye kültürlerinden izler bırakmışlardır. Türk tarihi, merkez olarak Orta Asya (Bozkır) coğrafyasında başlamıştır. Bozkır kültürünün doğal bir sonucu Türk topluluklarının avcı-göçebe toplumlar olmasıdır. Avcı-göçebe toplumlar ise geçimlerini besicilik ve acılık ile sağlamıştır. Geyik de avcı-göçebe bozkır toplumları için günlük yaşamın vazgeçilmez hayvanlarından biri olmuştur. Bozkır mitolojik hikâyelerinde de geyik sıkça görüle bir varlıktır. Bir mit unsuru olarak ana-ata, kılavuz, ölümsüz ve kutsaldır. Bu özellikleri farklı mitolojilerde farklı hikâyelerle karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada bozkır kültür çevresinde anlatılan geyik mitlerine yer verilerek bu mitler ışığında geyiğe yüklenmiş olan kutsal unsurlar üzerinde durulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Bozkır, Mitoloji, Geyik, Kutsal,

Abstract
Turkish people have spreaded on a large area historically. They have left a mark on all the places they reach. The history of Turks begun in Central Asian Steppes. In reaction to the steppe culture, the human communities of Turks are hunter-nomad communities. The hunter-nomad comminuties make a living from stockfarming and apiculture. The deer is one of the essential animals for t he hunter-nomad communities in the daily life. Deer figures have been often observed in the stories of mythologic steppe. Mother-ancestor as an element of myht has been immortal and holly. We have been conforted by this characteristic in several stories and myths. In this study, by giving places to deer myths around the steppe culture, we dwell on the holly elements in the light of this myths

Keywords
Steppe, Mitology, Deer, Sacred

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri