Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


METRİK UZAYLARA GİRİŞ DERSİNDE UZAKLIK VE AÇIK KOMŞULUK KAVRAMLARINDAKİ İŞLEMSEL VE KAVRAMSAL BİLGİ DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ

INVESTIGATION OF THE OPERATIONAL AND CONCEPTUAL KNOWLEDGE LEVELS OF THE DISTANCE AND OPEN NEIGHBORHOODS CONCEPTS IN THE METRIC SPACES ENTRY COURSE

METRİK UZAYLARA GİRİŞ DERSİNDE UZAKLIK VE AÇIK KOMŞULUK KAVRAMLARINDAKİ İŞLEMSEL VE KAVRAMSAL BİLGİ DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ

 
Yazar : Gonca İNCEOLU  & Murat KOPARAN  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 16
Sayfa : 43-51
DOI Number: :
Cite : Gonca İNCEOLU & Murat KOPARAN, (2017). METRİK UZAYLARA GİRİŞ DERSİNDE UZAKLIK VE AÇIK KOMŞULUK KAVRAMLARINDAKİ İŞLEMSEL VE KAVRAMSAL BİLGİ DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ. Route Education and Social Science Journal , 16, p. 43-51. Doi: 10.17121/ressjournal.698.
1373    1015


Özet
Bu çalışmanın odağı Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü ikinci sınıfında okuyan öğrencilerin uzaklık fonksiyonu ile ilgili kavramsal ve işlemsel bilgi düzeyleri ve aynı küme üzerinde farklı metriklere göre tanımlanan komşulukların ve onların grafiklerinin belirlenmesi üzerinedir. Nitel araştırma deseninin kullanıldığı çalışmanın verileri bir devlet üniversitesinde Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümüne devam eden 28 öğretmen adayına uygulanan 4 adet açık uçlu sorulara verilen yanıtlardan elde edilmiştir. Sorular birbirinden bağımsız iki alan uzmanı tarafından analiz edilmiş ve bulgular temalar altında sunulmuştur. Araştırma sonucunda çoğu öğrencinin metrik tanımını yapabildikleri fakat tanımın uygulanması olan işlemsel kısımda bazı hatalar yaptıkları görülmüştür. Öğrencilerin bazılarının ise bir noktanın komşuluğunu belirlemede ve grafiğini çizip yorum yapmakta zorlandıkları gözlemlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Metrik uzay, açık komşuluk, matematik eğitimi, kavramsal, işlemsel

Abstract
The focus of this study is on the conceptual and procedural knowledge levels related to the distance function of the students studying in the second grade of Mathematics and Science Education Department and the determination of neighborhoods and their graphs defined according to different metrics on the same set. The data of the study in which the qualitative research design was used was obtained from responses given to 4 open-ended questions applied to 28 teacher candidates who attended the Department of Mathematics and Science Education at a state university. The questions were analyzed by two independent field experts and presented under the findings. As a result of the research, it has been seen that most of the learners are able to make the metric definition but make some mistakes in the operational part of the definition. It has been observed that some of the students have difficulty in determining the neighborhood of a point and drawing and commenting on their graph.

Keywords
Metric space, open neighborhoods, mathematics education, conceptual, operational.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri