Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KENYA EĞİTİM SİSTEMİ: AMAÇ, YAPI VE SÜREÇ BAKIMINDAN TÜRKİYE İLE KARŞILAŞTIRILMASI

THE COMPARISON BETWEEN KENYAN AND TURKISH EDUCATION SYSTEMS IN TERMS OF GOALS, STRUCTURES AND PROCESSES

KENYA EĞİTİM SİSTEMİ: AMAÇ, YAPI VE SÜREÇ BAKIMINDAN TÜRKİYE İLE KARŞILAŞTIRILMASI

 
Yazar : İnci Öztürk FİDAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 15
Sayfa : 1-19
DOI Number: :
Cite : İnci Öztürk FİDAN , (2017). KENYA EĞİTİM SİSTEMİ: AMAÇ, YAPI VE SÜREÇ BAKIMINDAN TÜRKİYE İLE KARŞILAŞTIRILMASI. Route Education and Social Science Journal , 15, p. 1-19. Doi: 10.17121/ressjournal.689.
2442    2489


Özet
Bu araştırmanın amacı Türk eğitim sistemi ile Kenya eğitim sistemini karşılaştırmaktır. Bu kapsamda Kenya'nın ilk olarak coğrafî, ekonomik, sosyal, tarihî ve siyasal yapılanmasına yer verilmiştir. Kenya eğitim sistemi amaç, yapı ve süreç bakımından ele alınmıştır. Araştırmanın son aşamasında ise Türk eğitim sistemi ile Kenya eğitim sistemi amaç, yapı ve süreç bakımından birbiriyle karşılaştırılmıştır. Her iki ülkenin eğitim sistemi de ülkesini seven bireyler yetiştirmeyi ve bireyleri yaşama hazırlamayı amaç edinmiştir. Türk eğitim sisteminden farklı olarak Kenya eğitim sistemi sağlıklı olma ve çevreyi korumayı desteklemeyi amaç edinmiştir. Her iki ülkede de eğitimden sorumlu Bakanlık, yönetimde ve denetimde merkeziyetçi bir yapıya sahiptir. Süreç bakımından her iki ülke karşılaştırıldığında, merkezî sınavların önemli bir yer tuttuğu görülmektedir. Gelişmekte olan ülkeler olarak Kenya ve Türkiye'nin benzer eğitim sistemi yapısına ve sürecine sahip olduğu söylenebilir; fakat Türkiye, OECD üyesi bir ülke olarak PISA'ya dâhil olmasıyla Kenya'ya göre daha yüksek akademik başarıya sahip bir ülke olarak algılanabilir.

Anahtar Kelimeler
Karşılaştırmalı eğitim, Kenya eğitim sistemi, Kenya

Abstract
The aim of this study is to compare Turkish and Kenyan Education Systems. In this context, the information regarding geographical, economic, social, historical and political structuring of Kenya was firstly included. Kenyan education system was analyzed in terms of goal, structure and process. In the final stage of the study Turkish and Kenyan education systems were compared in terms of goals, structures and processes. Education systems of both countries aim to raise patriotic individuals and prepare them for their future lives. Unlike Turkish education system, Kenyan education system aims individuals to acquire how to be healthy and to support environmental protection. In both countries, Ministries responsible for education have centralized administration and inspection structures. When two countries were compared in terms of process, central exams have important places in assessment. Kenya and Turkey, as developing countries, can be said to have similar education system structures and processes; but Turkey, as a member of OECD, can be perceived as having higher academic success than Kenya.

Keywords
Comparative education, Kenyan education system, Kenya

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri