Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SURİYELİ MÜLTECİLERİN EĞİTİM SORUNLARI VE UYUM PROBLEMİ ŞANLIURFA ÖRNEĞİ
(EDUCATION AND ADJUSTMENT PROBLEMS OF SYRIAN REFUGEES ŞANLIURFA SAMPLE )

Yazar : Adem ARSLAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 12
Sayfa : 15-27
6414    5549


Özet
Bu çalışmada, Suriyeli mültecilerin bulunduğu Geçici Eğitim Merkezlerinde yaşanan eğitim ve öğretim sorunlarının tespit edilmesi, mültecilerin ülkemiz toplumuna entegrasyonuna katkı sunulması, bunun yanında, genel anlamda Milli Eğitim’in, özelde ise geçici eğitim merkezlerindeki resmi görevlilerin, mültecilerin eğitim sorunlarını anlamalarına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, eğitim ve öğretimin unsurları olan; İdare kadrosu, öğretmen, öğrenci ve veli açısından ortaya çıkan problemler tespit edilmiş ve bunlara yönelik çözüm önerileri ele alınmıştır. Bu çalışmada genelde, yerinde tespit ve eğitim öğretim sürecinde ortaya çıkan problemlerin analizi şeklinde bir yöntem takip edilmiştir. Yapılan tespitlerin mültecilerle ilgili eğitim meselelerinin çözümüne katkı sunması ümit edilmektedir.

Anahtar Kelimeler
Mülteci, Geçici Eğitim Merkezleri, Eğitim, Öğretim

Abstract
That detecting education problems in the Temporary Training Centres of Syrian refugees, contributing to the integration of refugees in to the our society, in addition, helping officials both National Education (MEB) and Temporary Training Centres to understand problems of refugees is aimed in this study. Thus, problems of administration staff, teachers, students and parents have been detected and possible solutions for these problems have been proposed. Methods of on-site monitoring, and analyses of the problems that have occurred during education have been conducted in this study. These analyses are expected to contribute to the solutions of education problems of refugees.

Keywords
Refugees, Education, Temporary Training Centres

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri