Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKÇE KELİME TÜRETİMİNİN HAREKETLİ MERDİVEN MODELİ İLE GÖSTERİMİ

DEMONSTRATION OF TURKISH WORD DERIVATION WITH MOVING STAIRCASE MODEL

TÜRKÇE KELİME TÜRETİMİNİN HAREKETLİ MERDİVEN MODELİ İLE GÖSTERİMİ

 
Yazar : Yusuf AVCI  & Arda Köroğlu  
Türü :
Baskı Yılı : 2024
Sayı : 86
Sayfa : 163-173
DOI Number: :
Cite : Yusuf AVCI & Arda Köroğlu, (2024). TÜRKÇE KELİME TÜRETİMİNİN HAREKETLİ MERDİVEN MODELİ İLE GÖSTERİMİ. Route Education and Social Science Journal , 86, p. 163-173. Doi: 10.17121/ressjournal.3539.
108    129


Özet
Bu çalışmanın amacı yapım eklerinin düşünce derinliklerinde oluşan öncelik – sonralık durumlarını ve kelimenin oluşum aşamalarını cümle üzerindeki anlam dairesi içinde nüanslar ve renkler ile görsel bir model üzerinde göstermektir. Hareketli merdiven materyaline göre Türk milletinin kültürel yapısı ve düşünce sistemi ile Türk dili arasında bir sebep sonuç ilişkisi vardır. Türk dilinin yapısındaki düzenlilik de değişkenlik geometrik şekiller ve modeller ile gösterilebilecek kadar net ve kesindir. Hareketli merdiven materyali ile kelime kökünü merkeze alarak kök üzerine gelen yapım eklerini cümle içerisindeki anlam nüanslarına göre görsel bir model üzerinde gösterilmiş ve dili oluşturan düşüncenin felsefesi kelimelerin oluşum aşamalarında gözlemlenmiştir. Hareketli merdiven materyali seviyelere göre güncellenerek Türkçenin dil bilgisi öğretiminde kullanılabilecek bir görsel model olarak hazırlanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Yapım ekleri, Türk düşünce sistemi, merdiven

Abstract
This study aims to show the priority and posteriority of derivational affixes in the depths of thought and the stages of word formation on a visual model with nuances and colors depending on the meaning in the sentence. According to the moving staircase material, there is a cause-and-effect relationship between the cultural structure and thought system of the Turkish nation and the Turkish language. The regularity in the structure of the Turkish language is so clear and precise that it can be illustrated with geometric shapes and models. With the moving staircase material, the root of the word is centered and the derivational suffixes on the root are shown on a visual model according to the meanings in the sentence, and the philosophy of thought that forms the language is observed in the formation stages of the words. The moving staircase model has been updated based on different levels and is designed as a visual model that can be utilized in teaching Turkish grammar.

Keywords
Derivational suffixes, Turkish thought system, stairs.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri