Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


YAHYA KEMAL-CELİLE HANIM-NAZIM HİKMET ÜÇGENİNDE YÜREK İSTEYEN BİR AŞKIN EDEBİYATA YANSIMASI

THE LITERARY REFLECTION OF A HEART DEMANDING LOVE IN THE TRIANGLE OF YAHYA KEMAL-CELİLE HANIM-NAZIM HİKMET

YAHYA KEMAL-CELİLE HANIM-NAZIM HİKMET ÜÇGENİNDE YÜREK İSTEYEN BİR AŞKIN EDEBİYATA YANSIMASI

 
Yazar : Abdullah ACEHAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2024
Sayı : 86
Sayfa : 90-108
DOI Number: :
Cite : Abdullah ACEHAN , (2024). YAHYA KEMAL-CELİLE HANIM-NAZIM HİKMET ÜÇGENİNDE YÜREK İSTEYEN BİR AŞKIN EDEBİYATA YANSIMASI. Route Education and Social Science Journal , 86, p. 90-108. Doi: 10.17121/ressjournal.3505.
105    134


Özet
Bu çalışmada her iki tarafa [Yahya Kemal-Celile Hanım] olan yakınlığından dolayı Nazım Hikmet merkeze alınarak; önce annesi Celile Hanım daha sonra Yahya Kemal ile ilişkisi üzerinde duruldu. Devamında ise Celile Hanım ile Yahya Kemal’in dillere destan olan aşklarından bahsedildi. Nâzım Hikmet’in bu çalışmanın merkezinde olmasının sebebi ideolojik olmadığı gibi bahse konu olan bu araştırmanın bir parçasını oluşturan Celile Hanım ve Yahya Kemal ile olan temasıdır. Bu sebepten dolayı incelemenin merkezini Yahya Kemal ile Celile Hanım aşkı oluşturmaktadır. Nazım Hikmet’in bu aşka bakışı önem arz ettiği için çalışmanın omurgasında yer almıştır. Yahya Kemal’in Yakup Kadri vasıtasıyla tanıştığı Celile Hanım ile önlenemeyen bir duygu fırtınası içine girmesi, âşık olduğu, gönlünü kaptırdığı kadını daha fazla görebilmek için Bahriye Mektebi’nden öğrencisi olan Nazım Hikmet’e ders vermek ve kaleme aldığı manzumeleri düzeltmek gayesi ile evlerinin müdavimi olması; zamanla dillere destan haline gelen bu gönül ilişkisinin Yahya Kemal’in öğretmen, Nazım Hikmet’in öğrenci olarak bulunduğu Bahriye Mektebi başta olmak üzere her iki tarafın içinde bulunduğu sosyal çevreye yayılması; devamında ise muhtelif sebeplerden dolayı ışık hızıyla ilerleyen bu aşkın hüsranla sona ermesinden bahsedildi. Hayal kırıklığı ile neticelene bu aşkın her iki taraf üzerindeki etkisi, ilerleyen yıllarda taraflar üzerinde bıraktığı izlenimler hakkında bilgi verildikten sonra sonuç ve kaynaklar ile çalışmaya son verildi.

Anahtar Kelimeler
Edebiyat, Şiir, Yahya Kemal, Nazım Hikmet, Celile Hanım

Abstract
In this study, Nazım Hikmet was taken as the centre of attention due to his closeness to both parties [Yahya Kemal-Celile Hanım] and his relationship with his mother Celile Hanım and then Yahya Kemal was focused on. Afterwards, the legendary love between Celile Hanım and Yahya Kemal was mentioned. The reason why Nâzım Hikmet is at the centre of this study is not ideological, but his contact with Celile Hanım and Yahya Kemal, which constitute a part of this research. For this reason, the love between Yahya Kemal and Celile Hanım constitutes the centre of the study. Since Nazım Hikmet's view of this love is important, it has taken place at the backbone of the study. Yahya Kemal's irrepressible emotional storm with Celile Hanım, whom he met through Yakup Kadri, and his becoming a regular at their house in order to give lessons to Nazım Hikmet, a student at the Naval School, and to correct his poems in order to see more of the woman he had fallen in love with and lost his heart to; The spread of this love affair, which became legendary over time, to the social environment of both parties, especially the Naval School, where Yahya Kemal was a teacher and Nazım Hikmet was a student; and the frustrating end of this love, which progressed at the speed of light due to various reasons. After giving information about the effects of this love, which ended in disappointment, on both parties and the impressions it left on the parties in the following years, the study was concluded with conclusions and references.

Keywords
Literature, Poetry, Yahya Kemal, Nazım Hikmet, Celile Hanım

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri