Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


1980 COUP AND MANIFESTATION OF AUTHORITARIAN POLITICS IN TURKISH POLITICS

TÜRK SİYASETİNDE 1980 DARBESİ VE OTORİTER SİYASETİN TEZAHÜRÜ

1980 COUP AND MANIFESTATION OF AUTHORITARIAN POLITICS IN TURKISH POLITICS

 
Yazar : Gülbin AYŞI ATEŞ    
Türü :
Baskı Yılı : 2023
Sayı : 76
Sayfa : 203-218
DOI Number: :
Cite : Gülbin AYŞI ATEŞ , (2023). 1980 COUP AND MANIFESTATION OF AUTHORITARIAN POLITICS IN TURKISH POLITICS. Route Education and Social Science Journal , 76, p. 203-218. Doi: 10.17121/ressjournal.3320.
48    61


Özet
İlk olarak 1980 darbesini oluşturan siyasi ve ekonomik nedenlerin ele alındığı bu çalışmada, darbe öncesi siyasetçilerin parlamento ve sokaktaki çatışmayı uzlaşıya götüremedikleri değerlendirilmektedir. Ekonomik alanda ise artan enflasyon ve dış borçlanmaların çözümü olarak 24 Ocak Kararları önerilmiştir. Bu ekonomik kararların mevcut özgürlükçü anayasa ile uygulanması mümkün değildir. Darbe sonrası dramatik hukuki değişimler, bu kararlarla Türk ekonomisini neoliberal ekonomik modele dönüştürmüştür. Bu dönüşümler, ordunun otoriter yaptırımları ile oluşmuştur. Türk ordusunun praetoryan yapısı, 1980 darbesi öncesi sistemin derin sorunlarına kurtarıcı olarak ortaya çıkmasına neden olmuştur. 1980 darbesi ve sonrası süreç, Türkiye siyasetinde otoriter geleneği yeniden üretilmiş ve demokratik değerler zarar görmüştür.

Anahtar Kelimeler
Otoriterlik, 1980 Darbesi, 24 Ocak Kararları, 1982 Anayasası

Abstract
In this study, which firstly deals with the political and economic reasons that constituted the 1980 coup, it is evaluated that the politicians before the coup could not bring the conflict in the parliament and the street to a consensus. In the economic field, 24 January Decisions were proposed as a solution to increasing inflation and external borrowing. It is not possible to implement these economic decisions with the current libertarian constitution. Dramatic legal changes after the coup transformed the Turkish economy into a neoliberal economic model. These transformations occurred with the authoritarian sanctions of the army. The praetorian structure of the Turkish army caused it to emerge as a savior to the deep problems of the system before the 1980 coup. The 1980 coup and the post-process, the authoritarian tradition of Turkish politics was reproduced and democratic values were damaged.

Keywords
Authoritarianism, 1980 Coup, 24 January Decisions, 1982 Constitution

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri