Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


THE COSMOLOGICAL ARGUMENT AND NATURE OF THE PRINCIPLE OF SUFFICIENT REASON
(KOZMOLOJİK ARGÜMAN VE YETER-SEBEP İLKESİNİN MAHİYETİ )

Yazar : Süleyman Altın    
Türü :
Baskı Yılı : 2022
Sayı : 72
Sayfa : 256-265
177    224


Özet
Yeter-sebep ilkesi, kozmolojik argümanın temel taşlarından biridir. Hem kozmolojik argüman hem de yeter-sebep ilkesi farklı yorumlarıyla farklı dönemlerde gündeme gelerek yeni tartışmalara kapı aralamaktadırlar. Bu çalışma, pek çok düşünürün a posteriori bir kanıt olarak değerlendirdiği kozmolojik argüman ve a priori bir ilke olarak değerlendirdiği yeter-sebep ilkesinin ilişkisi üzerine bir değerlendirmedir. Bu değerlendirme, her iki konunun da güncel yorumları üzerinden yapılmakta olan tartışmaları konu edinmektedir. Bu minvalde yeter-sebep ilkesinin yeni yorumlarıyla kozmolojik argümanı güçlendirmek için ileri sürülen görüşler ve bu görüşlere getirilen eleştiriler incelenmektedir. Argümanı güçlendirme adına ortaya konan bu görüşler ve itirazlar, ‘zayıf yeter-sebep ilkesi ile kozmolojik argüman’ inşa etme çabası sınırlarında tartışılmaktadır. Böylece, yeter-sebep ilkesinin mahiyeti, ilkenin güncel yorumlarıyla kozmolojik argümanı destekleme gücü üzerinden ve yapılan eleştirilerin geçerliliği üzerinden tartışılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Kozmolojik Argüman, Yeter-Sebep İlkesi, S-PSR, W-PSR

Abstract
The principle of sufficient reason is one of the fundamental parts of the cosmological argument. Both the cosmological argument and the principle of sufficient reason, with their different interpretations, have become the main topic at different times and started new discussions. This study is an evaluation on the relationship between the cosmological argument, which many philosophers consider as an a posteriori proof, and the principle of sufficient reason, which they consider as an a priori principle. This evaluation focuses on the ongoing discussions on the current interpretations of both issues. In this way, we examine the views put forward to strengthen the cosmological argument with the new interpretations of the principle of sufficient reason and the criticisms brought to these views. These views and objections put forward in the name of strengthening the argument are discussed within the limits of the effort to construct a ‘cosmological argument through weak principle of sufficient reason’. Thus, we discuss the nature of the principle of sufficient reason over its power to support the cosmological argument with current interpretations and the validity of the critiques.

Keywords
Cosmological Argument, Principle of Sufficient Reason, S-PSR, W-PSR

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri