Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ADIYAMAN KARAPINAR MEZARLIĞINDAKİ MEZAR TAŞI YAZILARI ÜZERİNE BİR İNCELEME

AN INVESTIGATION ON THE TOMBSTONE ARTICLES OF THE ADIYAMAN KARAPINAR CEMETERY

ADIYAMAN KARAPINAR MEZARLIĞINDAKİ MEZAR TAŞI YAZILARI ÜZERİNE BİR İNCELEME

 
Yazar : Murat Gökhan DALYAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 57
Sayfa : 241-251
DOI Number: :
Cite : Murat Gökhan DALYAN , (2020). ADIYAMAN KARAPINAR MEZARLIĞINDAKİ MEZAR TAŞI YAZILARI ÜZERİNE BİR İNCELEME. Route Education and Social Science Journal , 57, p. 241-251. Doi: 10.17121/ressjournal.2864.
949    1052


Özet
Adıyaman Anadolu’daki önemli bir Alevi nüfusuna sahip olan kentlerden birisidir. Adıyaman bölgesinin kültürel ve sosyal yaşamında önemli bir yeri olan Aleviler, özellikle son yarım yüzyıldır şehir merkezinde yaşamaktadırlar. Bunun bir yansıması olarak cenazelerini şehir mezarlığına gömmüşlerdir. Mezar taşları insanların duygu ve düşüncelerinin yansıtıldığı en eski metinlerin ve resimlerin bulunduğu materyallerdir. Yeni bir mezarlık olan Karapınar Mezarlığı’nda Anadolu’daki diğer mezarlıklarda var olan motifler ve sözler bulunmaktadır. Bu materyallerden bir toplumun yas düşüncelerini, siyasal düşüncelerini ve acılarını takip etmek mümkündür. Zira Adıyaman’daki Alevi toplumda ülkedeki sosyal ve kültürel olaylardan etkilenmiştir. Bu çalışmada Adıyaman Karapınar Mezarlığı’ndaki taşlarındaki söz ve simgelerin şiir, şarkı ve sözlerin değerlendirilmesi yapılmasına çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Karapınar Mezarlığı, Alevi, Yas, Mezar Taşı,

Abstract
Adıyaman is one of the cities in Anatolia with an important Alevi population. Alevis, who have an important place in the cultural and social life of the Adıyaman region, have been living in the city center especially for the last half century. As a reflection of this, they buried their bodies in the city cemetery. Tombstones are the materials with the oldest texts and pictures reflecting people's feelings and thoughts. In the Karapınar Cemetery, which is a new cemetery, there are motifs and words that exist in other cemeteries in Anatolia. It is possible to follow a society's mourning thoughts, political thoughts and pains from these materials.Because the Alevi community in Adıyaman has been affected by the social and cultural events in the country. In this study, it will be tried to evaluate the words and symbols of poems, songs and lyrics on the stones in Adıyaman Karapınar Cemetery.

Keywords
Karapınar Cemetery, Alevi, Mourning, Thombstone,

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri