Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


PLANNING TURKISH TEACHING AS A FOREIGN LANGUAGE

YABANCI DİL OLARAK TÜRKÇE ÖĞRETİMİNİ PLANLAMA

PLANNING TURKISH TEACHING AS A FOREIGN LANGUAGE

 
Yazar : Cihan ÖZDEMİR    
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 43
Sayfa : 412-416
DOI Number: :
Cite : Cihan ÖZDEMİR , (2019). PLANNING TURKISH TEACHING AS A FOREIGN LANGUAGE. Route Education and Social Science Journal , 43, p. 412-416. Doi: 10.17121/ressjournal.2466.
939    656


Özet
Yabancı bir dili öğrenme süreci kişinin ihtiyaç ve ilgi düzeyi ile orantılıdır. Bu durum, yabancı bir dili kullanmak için gerekli becerileri öğrenme yoluyla kazanma süreci olarak tanımlanabilir. Ana dili öğrenimiyle yabancı dil öğrenimini karşılaştırdığımızda; anadilini öğrenen kişinin bu becerileri duygusal bağlarla doğal olarak edindiğini, yabancı dil öğrenen kişinin ise bu becerileri belirli bir eğitim ortamında edindiğini görürüz. Dolayısıyla; yabancı dil olarak Türkçe öğretimini gerçekleştirirken dil bilgisi yapılarının hangi sırayla ve ne şekilde verileceği, kelime öğretiminin nasıl yapılacağı ve öğretilenlerin öğrencilerde kalıcı kılınması için neler yapılması gerektiği hususları çok iyi planlanmalıdır. Dünya genelinde hızla artan yabancı dil öğrenme ihtiyacı, bizleri, öğreticilerin hedef kitlelere göre müfredat programları üzerinde çalışmaları ve öğrenicilerin yaş gruplarına göre materyaller geliştirilmesi gerçeğine götürmektedir. Planlama yapılırken sınıf içerisindeki her bireyin dil öğrenme ihtiyacının farklı olması ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Anahtar Kelimeler


Abstract
The process of learning a foreign language is proportional with the degree of person's need and interest. This can be defined as the process of gaining essential skills for using a foreign language through learning. When we compare mother language with foreign language in terms of learning, we see that the native person who learns mother language gets these essential skills through emotional ties naturally, on the other hand the person who learns a foreign language acquires these skills in a certain educational enviroment. So, while teaching Turkish as a foreign language, it should be well planned that in which order and how the grammatical structures will be taught, how to teach vocabulary and what should be done in order not to forget what is taught to students . The rapidly growing need for foreign language learning around the world leads us to the fact that teachers should work on curriculum programs according to the characteristics and needs of the target audience and develop materials for learners' age groups. When planning, it should always be taken into consideration that each individual in the classroom can have a different reason for learning the language.

Keywords

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri