Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ANALİTİK FELSEFÎ TEOLOJİ’NİN İMKÂNI

THE POSSIBILITY OF ANALYTIC PHILOSOPHICAL THEOLOGY

ANALİTİK FELSEFÎ TEOLOJİ’NİN İMKÂNI

 
Yazar : Abdulhan ÜNLÜSOY    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 28
Sayfa : 1386-1398
DOI Number: :
Cite : Abdulhan ÜNLÜSOY , (2018). ANALİTİK FELSEFÎ TEOLOJİ’NİN İMKÂNI. Route Education and Social Science Journal , 28, p. 1386-1398. Doi: 10.17121/ressjournal.1228.
1408    894


Özet
Bu çalışma, teoloji alanında, oldukça yeni fakat özellikle son yıllarda gittikçe artan bir ilgiye sahip olan Analitik Felsefî Teoloji’yi ele almaya çalışır. Analitik Felsefî Teoloji, teoloji yapma tarzları arasında pratik açıdan en iyi teolojik uygulama türlerinden biri olarak düşünülür. Analitik Felsefî Teoloji, teolojik bilginin dinî kaynaklarını düzenlemek, tamamlamak ve inananlar tarafından bunların kabul edilmesini sağlamak amacıyla onları revize etmeye çalışmak gibi bir göreve taliptir. Analitik Felsefî Teoloji, bu görevi üstlenmekle, bu sayılanlara verdiği imkânlar sayesinde, teolojik otoritenin yanlış bir şekilde düzenlenmesinden kaynaklanan her türlü problemden en iyi kaçınma pozisyonunun neler olabileceğini araştırır. Analitik Felsefî Teoloji, bu işi gerçekleştirirken avantajlara sahip olduğu kadar dezavantajlara da sahiptir. Bu çalışma Analitik Felsefî Teoloji’nin bir teoloji yapma türü olarak nasıl anlaşılması gerektiği, bu teoloji türünün bu yoldaki avantaj ve dezavantajlarını ortaya koymaya yönelik bir çalışmadır.

Anahtar Kelimeler
Din Felsefesi, Analitik Felsefî Teoloji, Analitik Felsefe, Teoloji, Dil Felsefesi.

Abstract
This study’s main focus is the Analytical Philosophical Theology, which is quite new in the field of theology, but has a growing interest especially in recent years. Analytical Philosophical Theology is considered to be one of the best theological applications. Analytical Philosophical Theology attempts to revise the theological sources by revising, completing and making them accepted by believers. Analytical Philosophical Theology explores what the best avoidance position could be from any problem arising from the misrepresentation of the theological authority through its ability to undertake this task and the possibilities it affords. Analytical Philosophical Theology has the disadvantages as well as the advantages of doing it. This study aims to reveal how the analytic philosophical theology should be understood as a theology technique along with its advantages and disadvantages.

Keywords
Philosophy of Religion, Analytic Philosophical Theology, Analytic Philosophy, Theology, Philosophy o

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri