Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


GÜNEŞ DOĞUDAN YÜKSELİR: GÜNÜMÜZ ÖRGÜTLERİNE YOL GÖSTERİCİ OLARAK AHİLİK SİSTEMİ
Bu çalışma günümüzden yaklaşık 1000 yıl önce Anadolu’da kurulmuş olan Ahilik teşkilatı ilke ve uygulamaları ile günümüz örgütlerindeki yansımaları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemek maksadıyla yapılmıştır. Örgütlerin varlığını sürdürebilmesi, örgütsel başarılarının sürekli olması ve rekabet avantajı yaratmada önemli konular olarak karşımıza çıkan hiyerarşik yapılanma, mesleki ahlak (etik), örgüt kültürü, toplumsal düzeyde yardımlaşma ve dayanışma, mesleki uzmanlaşma, liderlik, örgütsel iletişim, kalite standartları, üretici-tüketici ilişkileri, çalışanların güçlendirilmesi, toplumsal düzeyde kadına verilen değer, liyakat sistemi gibi konular önemlidir. Çalışmanın amacı bu kavramları, Ahilik Teşkilatı perspektifinde ele alarak, Ahilik Teşkilatının günümüz örgütlerine yol gösterici bir kaynak, rehber olabileceğine yönelik yeni bakış açıları kazandırabilmektir.

Keywords
Ahilik sistemi, Örgüt.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri