Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


A QUALITATIVE RESEARCH ON NGOS’ USE OF SOCIAL MEDIA IN ÇANAKKALE
Son yıllarda Türkiye’de sosyal medya platformlarının kullanımı hızla artış göstermiştir. Geçmiş çalışmalar çoğunlukla sosyal medyanın bireysel kullanımı üzerine odaklanmış olsa da, STK’ların sosyal medya kullanımına ilişkin de bir miktar çalışma yapıldığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı da, Türkiye’deki STK’ların sosyal medya kullanımını araştırarak bu boşluğu doldurmaktır. Bu amaca yönelik olarak, Çanakkale ilinde bulunan STK’lardaki sosyal medya hesaplarını yöneten yöneticiler, personel veya gönüllülerle yapılan yüzyüze görüşmelerden elde edilen veri analiz edilmiştir. Analizler yoluyla, STK’ların sosyal medyayı ne derecede kullandığı, sosyal medya kullanımının STK’ların faaliyetleri ve performanslarına etkisi ve sosyal medya kullanımının önündeki engellerin neler olduğu sorularına yanıt aranmaktadır. Analizler göstermektedir ki, STK’ların birçoğu sosyal medyayı gerçekleştirdikleri faaliyetlere ilişkin duyuruları yapmak, önemli günleri kutlamak için kullanmaktadırlar. STK’ların sosyal medya kullanımının önündeki en önemli engeller, bu konuda uzmanlaşmış profesyonel personel eksikliği, zaman yetersizliği, kaynak yetersizliği ve yanlış anlaşılma korkusudur. STK’ların birçoğu, sosyal medya kullanımından tam anlamıyla yararlanamasa da, kendilerini bu konuda yeterli görmektedirler. Yine de birçoğu, sosyal medya faaliyetlerini yürütmesi için bu konuda uzman bir profesyonel veya gönüllü istihdam etmeyi planladığını belirmektedir.

Keywords
Sivil Toplum Kuruluşları, sosyal Medya, iletişim, nitel Araştırma

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri