Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


AKADEMİK GÜDÜLENME VE AKADEMİK ERTELEME İLİŞKİSİ: FORMASYON ÖĞRETMEN ADAYLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA
Bu araştırmada formasyon öğretmen adaylarının akademik güdülenme düzeyleri ve akademik erteleme düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışma grubunu 2016-2017 yaz döneminde Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 750 pedagojik formasyon programı öğrencisi oluşturmuştur. Anılan öğrencilere araştırmada kullanılan ölçme araçları uygulanmış 380 öğrenciden veri toplanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının akademik erteleme davranışları erkekler lehine farklılaşırken, akademik güdülenme düzeyleri arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Öğretim durumu (sınıf) değişkeni açısından öğretmen adaylarının akademik erteleme eğilimlerinde son sınıflar, akademik güdülenme eğilimlerinde ise mezunlar lehine bir farklılığa rastlanmıştır. Öğretmen adaylarının akademik erteleme ve akademik güdülenme düzeylerinde bölüm değişkeni açısından bir farklılığa rastlanmamıştır. Akademik erteleme ile akademik güdülenme arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda, akademik güdülenmenin akademik erteleme davranışının yordayıcısı olduğu sonucu bulunmuştur

Keywords
: Akademik güdülenme, akademik erteleme, formasyon

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri