Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


HABER SÖYLEMİ: SAĞLIK SEKTÖRÜNE YÖNELİK HABERLERİN SUNUMU "KARAMAN'DAKİ 'KIZIN ÖLDÜ!' HABER ÖRNEĞİ"
İletişim, günümüz dünyasında hızla gelişen ve insanlar arasındaki etkileşimi sağlayan bir olgudur. İletişime yön veren teknoloji, her alanda olduğu gibi iletişim alanında da varlığını göstermektedir. McLuhan’ın küresel köy tanımlamasında da belirttiği üzere, dünya küçülerek köy halini almıştır. Hemen her sektör bu yeni duruma kendini uyarlamış, sağlık sektöründen medyaya birçok sektör, küreselleşmeden etkilenerek yeni iletişim teknolojilerinden yararlanmaya başlamışlardır. Kitle iletişim araçları vasıtasıyla günümüzde devletler, toplumlar, gruplar, cemaatler, medya kuruluşları, kendi ideolojik söylemleri çerçevesinde, bilgilendirmeyi, haber akışını sağlamayı amaçlamaktadırlar. Medyanın kendi haber söyleminin ele alındığı bu çalışmada, sağlık sektörüne ilişkin bir olayın haber söylem analizi yöntemiyle incelenmesi amaçlanmıştır. 17 Eylül 2015 tarihinde Karaman’a bağlı Kılbasan köyünde meydana gelen olayda, hasta yakını doktor arasındaki geçen diyalog haber manşetlerinde, “skandal” olarak yer almıştır. Olay, yerel ve ulusal basında geniş yankı bulmuştur. Olayla ilgili yapılan haberlerin söylem analizi ile çözümlenmesi amaçlanmış, www.gazetevatan.com, www.sondakika.com ve www.ensonhaber.com internet haber sitelerinde olayla ilişkili verilen haber metinleri Van Dijk’in Eleştirel Haber Söylem Çözümlemesi yöntemiyle incelenmiştir. Eleştirel Söylem Çözümlemesi, dilde söylemin yorumlamasını yapan bir yaklaşımdır. Çalışmamıza esas teşkil eden “Karaman’da ‘Kızın Öldü!” haber metni, Van Dijk’in makro ve mikro yapı olarak ayırdığı söylem çözümlemesiyle irdelenip yorumlanmıştır. Van Dijk’in haber söylemine göre çözümlenen haber metninde sağlık sektöründeki iletişim konusunda sıkıntıların varlığı ve sağlık personellerinin sağlıkta iletişim konusunda, profesyonel bir desteğe ihtiyaçlarının olması gerektiğini yönünde sonuçlar çıkarılmıştır.

Keywords
Haber Söylemi, Eleştirel Söylem Analizi, Sağ-lıkta iletişim, Van Dijk,

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri