Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ANADOLU ALEVİLERİNİN İNANÇSAL BAĞLAMDA TALEPLERİ
Selçuklulardan ve Osmanlıdan sonra Türkiye Cumhuriyetinin bir unsuru olan Aleviler, vatandaş olarak temel hak ve özgürlükler bağlamında ülkelerinden çeşitli taleplerde bulunmaktadırlar. Bu talepler çeşitli alevi örgüt ve gruplarınca farklılık arz etmektedir. Bu talepler çok farklı şekillerde karşımıza çıksa da dini bir örgütlenme özelliği sergileyen Alevilerin inançsal bağlamdaki talepleri elbette ki önem arz etmektedir. Bu bağlamda bu çalışmayla Alevi vatandaşların inançsal bağlamdaki talepleri üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, Alevi vatandaşların taleplerinin ne olduğu ve tam olarak nasıl olması gerektiğini anlamaya yöneliktir. Bu çalışmaya zemin teşkil eden araştırma, nitel araştırma desenine göre tasarlanmıştır. Çalışmanın evreni, Tunceli merkez, Çorum merkez, Muş’un Varto ilçesi ve Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesidir. Örneklemimiz ise, buralardan seçilen katılımcılardan ibarettir. Buralardan seçilen katılımcılar, maksimum çeşitlilik örneklemesi yöntemine göre seçilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, Alevilerin inançsal bağlamdaki taleplerinin üç başlık altında toplanabileceği görülmüştür: Diyanet İşleri Başkanlığı, Cemevleri statüsü ve Alevi inanç rehberlerinin (Dedelerin) durumu.

Keywords
Anadolu Aleviliği, vatandaşlık, talep

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri