Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TAŞKINLIK VE MUHALEFETİN ONDAKİ ETKİSİ
Taşkınlık; asırları aşıp çağımıza ulaşan ve türlü türlü çeşidiyle varlığını devam ettiren kadim bir olgudur. Bu olgu öyle büyük bir etkiye sahip ki Müslüman toplumları grup ve hiziplere ayırmakla kalmamış, aksine her grubun diğer grupla savaşmasına, birbirlerini küfür, şirk, fısk ve bidatle suçlamasına sebep olmuştur. Müslüman gruplar arasında ciddi savaşlar ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bazıları taşkın grupların arkasında durdu ve onları mal, silah ve insan gücü açısından destekledi. Bu taşkın gruplar, Haricilerin ayak izlerini takip etmekte ve insanları şeriatın fer’î meselelerinde kendi görüşlerini kabul etmeye zorlamaktadır. Eğer Allah tüm Müslümanların şer’î hükümlerde ittifak etmelerini ve bu konuların hiç birinde ihtilaf etmemelerini isteseydi bu durumda kitabını, değişik anlayışların ihtilaf etmeyeceği, tamamı delalet açısından kesin olan muhkem naslarla indirirdi. Fakat Yüce Allah, kitabını muhkem-muteşabih vb. ihtimallerin olduğu lafızlarla indirdi. Peygamber’in (a.s.) vazifesini de beyan olarak tayin etti ki Rasulullah (a.s.) ihtiyaç duydukları açıklamaları sahabeye yapardı. Dolayısıyla onun nübüvveti hayali bir nübüvvet değil, insanları gerçekte var oldukları yaratılışa göre ele alan gerçek bir nübüvvetti ki bu da sahip oldukları farklı niteliklerden dolayı insanların düşünce, fikir ve konumlarında birbirinden farklı olmalarını gerektiriyordu.

Keywords
Taşkınlık, Muhalefet, Muhalefet Adabı

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri