Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KONUŞMA BECERİSİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE ANLAMSAL ÇAĞRIŞIM KAVRAMININ ETKİSİ
Özet Bu çalışma öğrenmeyi etkileyen faktörlerden biri olan anlamsal çağrışım kavramının Türkçe derslerinde kullanılan öğretim yöntem ve teknikleriyle ilişkilendirilerek, konuşma becerisine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Anlamsal çağrışım, çağrışım yapabilme, konunun öğrencinin zihninde yer alan diğer olgu, durum ya da olayları hatırlatabilmesi sürecidir. Çağrışımlar önceki öğrenmeler ile ilgilidir. Bu yüzden olumlu aktarmalar oluşmasını sağlar. Konular birbirinden bağımsız değil, bütüne dönüştürülecek anlamlar üzerinden gerçekleşir. Anlamsal çağrışımlar bireye özgüdür (öznel). Çalışma sürecinde anlamsal çağrışım kavramının betimsel analiz kapsamında öğrencilerin konuşma becerilerinin gelişimine etkisi incelenmiştir. Anlamsal çağrışım kavramından hareketle etkinlik odaklı işlenen derslerde öğrencilerin konuşma becerilerinin bilişsel ve duyuşsal anlamda geliştirilebildiği söylenebilir. Araştırma sonucunda anlamsal çağrışım kavramının, Türkçe öğretim yöntem ve tekniklerine uyumu ve öğrencilerin zihinsel gelişimine yaptığı katkıyla Türkçe öğretiminde alternatif bir öğrenme ortamı yaratacağı sonucuna ulaşılmıştır.

Keywords
Anlamsal çağrışım, konuşma becerisi, bilişsel, duyuşsal.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri