Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


AVRUPA ÜLKELERİ VE TÜRKİYE’DE OKUL VE ÖĞRETMEN ÖZERKLİĞİNİN KARŞILAŞTIRILMASI
Bu araştırmanın amacı, Avrupa Ülkelerinin ve Türkiye’nin eğitim programı içeriğinin hazırlanması, öğretim yöntemlerinin belirlenmesi ve öğrencinin değerlendirilmesi konularında okullara ve öğretmenlere ne ölçüde özerklik tanıdığının ortaya konulmasıdır. Nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan doküman analizi yöntemi kullanılan çalışmada incelenen dokümanlar Avrupa Ülkeleri için EURODICE tarafından hazırlanan ‘Avrupa’da Okul Özerkliği: Politikalar ve Önlemler’ ve ‘Avrupa’daki Öğretmenlerin Sorumluluk ve Özerklik Düzeyleri’ adlı raporlar olarak belirlenmiştir. Türkiye için ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan Tebliğler Dergisi ve Resmi Gazetelerde bulunan yönerge, genelge, yönetmelikler ve iç denetim raporlarından yararlanılmıştır. Hem Avrupa ülkelerinde hem Türkiye’de okul ve öğretmenlerin zorunlu asgari programı değiştirme gibi eğitim sisteminin yapısal bütünlüğünü içine alan karar verme süreçlerinde özgürce hareket edemedikleri görülmüştür. Yöntem kullanımı bakımında Avrupa Ülkelerinin birçoğunun öğretmene geniş özerklikler tanıdığı, Türkiye’de öğretmenlerin uygulayacakları alternatif öğretim yöntemlerinin öğretim programlarında ayrıntılı bir şekilde verildiği görülmektedir. Yapılan bu çalışmanın okul ve öğretmen özerkliği ile ilgili gelecekte yapılacak çalışmalara kaynaklık edebileceği düşünülmektedir.

Keywords
Avrupa Ülkeleri, Türkiye, öğretmen özerkliği, okul özerkliği

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri