Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BOZKIR KÜLTÜR ÇEVRESİNDE GEYİK MİTLERİ
Türkler tarihleri boyunca geniş coğrafyalara yayılmış, ulaştıkları her bölgeye kültürlerinden izler bırakmışlardır. Türk tarihi, merkez olarak Orta Asya (Bozkır) coğrafyasında başlamıştır. Bozkır kültürünün doğal bir sonucu Türk topluluklarının avcı-göçebe toplumlar olmasıdır. Avcı-göçebe toplumlar ise geçimlerini besicilik ve acılık ile sağlamıştır. Geyik de avcı-göçebe bozkır toplumları için günlük yaşamın vazgeçilmez hayvanlarından biri olmuştur. Bozkır mitolojik hikâyelerinde de geyik sıkça görüle bir varlıktır. Bir mit unsuru olarak ana-ata, kılavuz, ölümsüz ve kutsaldır. Bu özellikleri farklı mitolojilerde farklı hikâyelerle karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada bozkır kültür çevresinde anlatılan geyik mitlerine yer verilerek bu mitler ışığında geyiğe yüklenmiş olan kutsal unsurlar üzerinde durulacaktır.

Keywords
Bozkır, Mitoloji, Geyik, Kutsal,

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri