Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


FARKLI ÖĞRENİM SEVİYELERİNDEKİ ÖĞRENCİLERİN ‘ISI VE SICAKLIK’ KAVRAMLARINI ANLAMA DÜZEYLERİ VE KAVRAM YANILGILARI
İlköğretimde fen bilimlerinin temel amacı öğrencilerin fen okur- yazarı yapmaktır. Bu amaçla öğretmen, öğrencilerin dünyayı anlayıp, yorumlamalarına ve bilimde kabul edilen teorileri kullanabilme yeteneklerini arttırmalarına yardım eder. Öğrenciler kendi hayatlarını etkileyen olaylarla okulda kazandığı bilgiler arasında ilişki kurarak daha kalıcı bir öğrenme gerçekleştirir. Kimya konularında bulunan ‘ısı ve sıcaklık’ kavramları öğrencilerin günlük hayatta karşılaşabilecekleri önemli kavramlardır. Bu çalışma; farklı öğrenim seviyelerindeki öğrencilerin ‘ısı ve sıcaklık’ kavramlarını anlama seviyelerini ve kavram yanılgılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu kavramlarla ilgili olarak test geliştirilmiş ve üç farklı ilköğretim okulundan rastgele seçilmiş öğrencilere uygulanmıştır. Çalışmaya, 6., 7. ve 8. sınıflardan 250 öğrenci katılmıştır. 16 soruluk çoktan seçmeli test uygulanmıştır. Verilerin analizinde soruların özelliklerine bağlı olarak doğru ve yanlış ifadelerin yüzdeleri hesaplanmıştır. Ayrıca SPSS paket programı kullanılarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Sonuçlar ilgili kavramlar hakkında her seviyedeki öğrencilerin kavram yanılgılarına sahip olduklarını ortaya çıkarmıştır. Bu kavram yanılgıları eğitimin üst kademelerine doğru gidildikçe belli ölçüde azalmalara göstermektedir.

Keywords
Kimya Eğitimi, Kavram Yanılgıları, Farklı Öğrenim Seviyeleri

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri