Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


RESİMDE TEMEL TEKNİKLER VE UYGULAMA SÜREÇLERİ ÜZERİNE
Bu makalede Batı sanatında Erken Rönesans'tan 19.yy’ın ilk yarısına kadar tempera ve yağlı boya ile yapılmış resimlerin temel teknik ve uygulama süreçlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. “Temel teknikler” resimde uygulama süreçleri açısından birbirlerinden ayrılan teknik yaklaşımlardır. Geçmiş yüzyılların büyük ressamları bu temel tekniklere bazı özellikler ekleyerek kişisel üsluplarını yaratmışlardır. Temel teknikler arasındaki farklılıklar malzeme ve uygulama yöntemi kadar resmin estetik ve yapısal sorunları ile de ilişkilidir. Bu nedenle bazı resim teknikleri belli yüzyıllar ve ekollerle öne çıkmıştır. Modernizm sonrasında bazı sanatçılar eski ustaların tekniklerini yapıtlarında yeniden yorumlamıştır ve bu teknikleri günümüzde de bazı ressamlar kullanmaktadır. Temel resim tekniklerinin incelenmesi, geçmişin sanatını daha iyi anlamak için gereklidir, ayrıca bunun günümüz sanatçılarına da bazı yönlerden faydası olacaktır.

Keywords
Sanat, Resim, Teknik, Yöntem.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   



Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri