Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ÜSTÜN YETENEKLİ OLARAK ADAY GÖSTERİLEN 9-10 YAŞ GRUBU ÇOCUĞA SAHİP EBEVEYNLERİN EBEVEYN TUTUMLARININ İNCELENMESİ
Bu çalışmada, ilkokul üçüncü sınıfa devam eden ve sınıf öğretmenleri tarafından üstün yetenekli olarak aday gösterilen 9-10 yaş grubundaki çocukların ebeveyn tutumlarını incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla 240 çocuğun ebeveyni çalışma grubuna alınmıştır. Çocuklara Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-Revised (WISC-R), anne babalara ise Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) uygulanmıştır. Veriler SPSS 21 paket programıyla değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde yüzde ve frekans dağılımlarından yararlanılmış, t-Testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Sonuç olarak; babaların annelere göre çocuklarına karşı daha demokratik ve koruyucu, annelerin ise daha izin verici tutum sergiledikleri bulunmuştur. Ebeveyn tutumlarının aile yapısı, baba öğrenim durumu, çocuğun doğuş sırası ve kardeş sayısı değişkenlerinden etkilendiği; çocuğun zekâ düzeyi değişkeninden ise anlamlı düzeyde etkilenmediği belirlenmiştir.

Keywords
Üstün Yetenekli Çocuklar, Ebeveyn Tutumları, İlkokul Dönemi.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri