Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TEK PARTİ DÖNEMİ ULUSÇU POLİTİKALARINA BİR ÖRNEK: ÇUKUROVA BÖLGESİ HARS KOMİTELERİ (1937-1939)
Batı menşeili “culture” kavramı yerine “hars” kelimesi Osmanlı’nın son döneminde bazı Türkçü aydınlar tarafından kullanılmıştır. Bu anlayış Cumhuriyetin erken yıllarında da devam ederek, bu zaman aralığında kavramın geçirdiği bazı siyasi ve kültürel sürece değinilecektir. Tek Parti döneminde hars kavramının kendi içinde barındırdığı siyasi içerikten dolayı 1937-1939 yılları arasında Hatay Meselesi ile de ilişkili olarak Çukurova Bölgesi’nde yaşayan Nusayrilere karşı merkezi devlet Türk ulusçuluğu ekseninde bir dizi çalışmalar yürütmüştür. Bu makalede, Tek Partinin ulusçu politikalarına örnek teşkil eden ve Çukurova Bölgesi’nde uygulamaya soktuğu Hars Komiteleri ve yürüttükleri beli başlı faaliyetleri ele alınacaktır.

Keywords
Tek Parti, Hars Komitesi, Nusayriler, Ulusçuluk, Ulus Mektepler

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri