Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İLAHİYAT FAKÜLTELERİNDE OKUTULAN TÜRK DİN MÛSİKÎSİ DERSİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME
İnsanlık tarihinde olduğu gibi İslam tarihinde de mûsikî ve din hep yan yana olmuş, mûsikî, dinî öğretilerin insanlara sunulması açısından bir tebliğ vasıtası olarak kullanılmıştır. Bu manada Kur’ân kıraatı, Ezan, Salâ, Tekbir, Mevlid ve daha birçok dinî mûsikî türü ortaya çıkmış ve günümüze ulaşmıştır. Bu türlerin eğitimi ve geliştirilmesi için de halen ilahiyat fakültelerinde Türk Din Mûsikîsi isimli ders okutulmaktadır. İşte bu makalemizde bu dersin eğitimi sırasında karşılaşılan bazı problemler üzerinde durulacaktır. Bunu için öncelikle bir anket yaptık ve dersin öğrenciler nazarındaki bakışını yansıtmaya çalıştık. Daha sonra dersin işlenmesi ile ilgili konulardaki eksiklikleri belirtip son olarak bu meselede bazı çözüm önerileri sunmaya çalıştık.

Keywords
Dinî Mûsikî, Türk Din Mûsikîsi, Pedagoji, İlahiyat Fakültesi.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   



Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri