Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KAMU YÖNETİMİ VE LİBERAL EKONOMİYE YÖNELİK BİR DEĞERLENDİRME
1980’lerden itibaren Türk Kamu Yönetiminde yaşanan dönüşüm, kamu yönetimi anlayışında değişiklikleri meydana getirmiştir. Bu bağlamda devlet tarafından vatandaşlara sunulan kamu hizmetlerindeki beklentilerin değişmesi ile kamu yönetimi anlayışındaki etkinlik ve verimlilik kavramlarının yeniden düzenlenmesi ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Kamu yönetimi anlayışında etkinlik ve verimlilik anlayışının değişimiyle kamu yönetiminde reformların yaşanmasına ve yeni kamu yönetimi anlayışının temellerinin atılmasında oldukça etkili olmuştur. Yeni kamu yönetimi anlayışı devletin küçültülmesi, hantal, bürokratik, merkeziyetçi yapının yerine etkin, verimli, saydam, vatandaş odaklı bir yönetim anlayışı ön plana çıkmıştır. Bu çalışmada; etkinlik, verimlilik ve liberalizm kavramları açıklanmaya çalışılmış, liberal ekonominin, etkinlik ve verimlilik kavramlarının Türk Kamu Yönetimi üzerindeki etkisi irdelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada betimsel metodoloji benimsenmiştir.

Keywords
Etkinlik, Verimlilik, Liberalizm, Liberal Ekonomi, Kamu Yönetimi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri