Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ŞEHİR VE ESTETİK İLİŞKİSİ ÜZERİNE BİR DEĞERLEDİRME
İnsanların ilk yerleşim yeri edindikleri andan itibaren bu mekânları güzelleştirme gayesi içerisinde olmuşlardır. Bu insanların ve mekânların bir araya gelerek oluşturduğu şehirler de aynı şekilde insanların güzelleştirmek için gayret gösterdikleri yerlerdir. Elbette sanayi devrimi sonucu şehirleşmenin artması ve şehirlerin güzel mekândan öte yaşanabilir mekân haline getirilmesi öncelikli hedef olmuştur. Bugüne gelindiğinde şehirlerin yaşanabilirliği ile güzelliği dengeli giden bir seyre evrilmiştir. İnsanların içinde taşıdığı bir haslet olan güzeli aramanın veya arzulamanın yansıması estetik kavramı ile özdeşleşmiştir. Bu çalışmada insanların gündelik olarak en çok maruz kaldığı veya yaşadığı mekân ve kentlerdeki estetik sorunsalı merkeze alınmıştır. Şehri oluşturan tüm öğelerin bir şekilde ilişkili olduğu estetik kavramının nerede ne kadar etkin veya etkisiz olduğu konusu temel tartışma konusunu oluşturmaktadır. Ayrıca tarihsel değişimlerin şehir ve estetik ilişkisini nasıl biçimlendiği sorusuna cevap aranmıştır.

Keywords
Şehir, Mekan, İnsan, Estetik

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri