Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ÖRGÜTSEL GÜVENİN DEĞİŞİME DİRENÇ VE YENİLİKÇİ İŞ DAVRANIŞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
Bu araştırma örgütsel güvenin değişime direnç ve yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Örgütsel güven kavramı, kişilerin örgütsel ilişkiler ve davranışlara yönelik beklentileri olarak tanımlanmaktadır. Değişime direnç, örgütsel bir değişimi benimsemeyen, değişimin gerçekleşmesine katkı sağlamayan, üstelik değişime engel olmak isteyen bir çalışan davranışı olarak ifade edilmektedir. Yenilikçi iş davranışı ise çalışanların yenilikçi fikirleri ile başlayan ve yeni ürünlerin, yöntemlerin ve üretim süreçlerinin oluşturulması ve uygulanmasıyla devam eden genel davranış süreci olarak tanımlanmaktadır. Örgütsel güven, başarıyı sağlayabilmek ve devam ettirebilmek için belirleyici bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Yapılan çalışma dört kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda örgütsel güven, ikinci kısımda değişime direnç, üçüncü kısımda yenilikçi iş davranışı kavramları incelenmiş olup, dördüncü kısımda ise ilgili kavramlarının birbirleri ile olan ilişkileri ve birbirleri üzerindeki etkiyi belirlemeye yönelik olarak yapılan araştırmaya ve bulgularına yer verilmiştir. Bu araştırma gönüllülük esasıyla Kocaeli ili otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalardaki beyaz yaka çalışanların katılımıyla yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde örgütsel güvenin değişime direnç ve yenilikçi iş davranışı üzerinde istatistiki açıdan anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.

Keywords
Güven, Örgütsel Güven, Değişim, Direnç, Değişime Direnç, Yenilik, Yenilikçi Davranış, Yenilikçi İş Davranışı

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri