Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İSLAM GELENEĞİNDE ŞEHİTLİK OLGUSU ÜZERİNE ARKEOLOJİK BİR ANALİZ
Şehitlik olgusu dinî geleneklerin temel doktrinlerinden biridir. Ancak İslamî şehitlik ideali söz konusu olduğunda, bilhassa Batı literatüründe, kavramın terörizm, intihar eylemleri ve şiddetle ilişkili olarak ele alındığı görülmektedir. Böylelikle şehitlik olgusu, İslam’ı ötekine yönelik şiddetle özdeşleştiren yaklaşımlara bir dayanak olarak konumlandırılmaktadır. Bu çalışmada İslamî şehitlik olgusunun ayet ve hadislerden hareketle fıkıh geleneğinde nasıl yer aldığı ortaya konulacaktır. Bundan sonra şehîd kelimesinin terim anlamını kazanma süreci, vahiy, sünnet ve Müslümanların sosyo-politik tarihsel tecrübeleri ışığında anlaşılmaya çalışılacaktır.

Keywords
Din Sosyolojisi, Fıkıh, şehit, şehitlik, şehadet.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri