Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNİN VELİLERLE İLETİŞİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: ANKARA İLİ ETİMESGUT İLÇESİ ÖRNEĞİ
Bu araştırma ile okul öncesi eğitim sürecinde öğretmen ile ailenin iletişim durumunu ve öğretmenlerin aileler ile yaşadıkları iletişim problemlerini belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ankara ili Etimesgut ilçesinde kamu okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan 10 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışma grubuna dahil olan öğretmenler gönüllüler arasından ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Öğretmenlere araştırmacı tarafından oluşturulmuş 6 açık uçlu soru sorudan oluşan görüşme formu uygulanmıştır. Araştırmanın verileri betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularından elde edilen sonuçlar şunlardır: Öğretmen görüşlerine göre okul öncesi öğretmenleri ile velileri arasında yaşanılan iletişim problemleri kategorilere ayrıldığında; “ailenin çevresinden kaynaklanan problemler” kategorisinde en çok eğitimsiz akrabalardan kaynaklı sorunlar olduğu, “ailenin” ekonomik durumdan kaynaklı problemler” kategorisinde en çok materyal temininden kaynaklı iletişim problemleri olduğu, “okulun fiziki şartlardan kaynaklanan problemler” kategorisinde en çok okulun temizlik yetersizliğinden kaynaklı sorunlar olduğu, “annenin çalışma durumu” kategorisinde en çok çalışan anneler ile sık görüşülememesinden kaynaklı sorunlar olduğu, “aile eğitim düzeyi” kategorisinde ise en çok ailenin bilinçsizliğinden kaynaklı sorunlar olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.

Keywords
Öğretmen-aile iletişimi, iletişim problemi, okul öncesi eğitim.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri