Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SINIF ÖĞRETMENLERİNİN OKULDA KALMA TUTUMLARININ BELİRLENMESİ: ÜNYE ÖRNEĞİ
Sınıf öğretmenlerinin okulda kalma tutumlarını belirlemek üzere yapılan bu araştırmada nicel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ünye ilçesinde 2021-2022 akademik yılında görevli olan 216 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmaya katılan öğretmenlere Kaya ve Argon (2019) tarafından Türk kültürüne uyarlanan Öğretmenin Okulda Kalma Tutumu Ölçeği (ÖOKTÖ) uygulanmıştır. Elde edilen verilere ortalama, frekans ve standart sapma analizleri ile t Testi ANOVA analizleri uygulanmıştır. Bu analizler sonucunda elde edilen bulgular ışığında; sınıf öğretmenlerinin okulda kalma tutumunun yüksek olduğuna, sınıf öğretmenlerinin okulda kalma tutumlarının cinsiyet, yaş, medeni durum ve çalıştıkları okulun bulunduğu konum ile farklılaşmadığı sonuçlarına ve sınıf öğretmenlerinin okulda kalma tutumlarında mesleki kıdemlerine göre anlamlı bir farklılaşma olduğu sonucuna ulaşılmıştır

Keywords
Okulda kalma, yer değiştirme, sınıf öğretmeni.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri