Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ PERFORMANSLARI VE OKUL MÜDÜRLERİNİN LİDERLİK STİLLERİNİN İNCELENMESİ
Lider, gruptaki kişiler arasında hissedilen, ancak ortaya çıkmamış olan ortak fikir ve istekleri hedeflere ulaşabilmek için faaliyete geçirebilecek kişilerdir. Liderlik ise büyük bir hevesle çalıştığın işe kendini adamaktır. Etkili iletişim yöntemleriyle kaotik ortamlardaki bilinmezliği, ast üst ilişkilerindeki karmaşıklığı en sade hale indirme yeteneğidir. Çevresine olumlu enerji yayanlar iyi bir liderlik örneği göstermiş olurlar. Liderlik, çalışanlara ilham kaynağı olmak, hedefler doğrultusunda çalışanlar arasındaki etkileşimi korumak ve çalışanların işe olan sadakatlerini sağlamaktır. Bir lider olarak okul müdürünün aldığı kararlar ve bu kararları alma biçimi okuldaki tüm süreci etkilemektedir. Okul motivasyonunun yüksek olması öğretmenlerin performansını olumlu yönde etkileyecektir. Böylece okulun başarısı da artacaktır. Okul müdürlerinin benimsedikleri liderlik stili okuldaki çalışanların profesyonel olmasını, öğrenci, öğretmen bağlılığını ve öğretmen performansını etkiler. Eğitim kurumlarının hedeflerine ulaşabilmesi ve başarılı olabilmelerinin en önemli şartı öğretmen performansıdır. Buna göre bu çalışmanın amacı okul müdürlerinin liderlik stilleri ile öğretmenlerin performans düzeylerini incelemektir. Betimsel tarama modeli ile yapılan çalışmaya 300 öğretmen katılımcı olarak yer almıştır. Çalışmadaki veriler Okul Müdürleri Liderlik Stili Ölçeği ve Öğretmen Performans Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Toplanan veriler parametrik testler aracılığı ile analiz edilmiştir.

Keywords
Liderlik Stilleri, Mesleki Performans, Öğretmenler, Okul Müdürleri

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri