Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ARAP ŞİİRİNDE AĞIT KONUSUNA DAİR ANALİTİK BİR BAKIŞ
Arap şiiri, ortaya çıktığı toplumun fikir yapısını, değerlerini, kültürel yaşamlarını, yaşama bakış açılarını sonraki dönemlere aktarma açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayıdır ki Arap şiirinin en önemli en yaygın türlerinden birisi de ağıttır. Arap toplumunda ağıt veya ağıt yakma geleneği çok eski bir geçmişe dayanır. Değişen zaman ve şartlarla birlikte insanların ölüm ve acı karşısında yaşadığı çaresizlik, kişinin sevdiği kişi ve kişileri kaybettiğinde hissettiği üzüntüler, ağıt yakmanın temelini oluşturmaktadır. Ayrıca ağıt, sadece ölüm karşısında değil evlenme, bir yerleşim yerinin veya devletin yıkımı gibi durumlarda da yakılmaktadır. Aynı zamanda ağıt, farklı dönemlerde meydana gelen sosyal, siyasi, dini, kültürel gibi birçok faktöre bağlı olarak birtakım değişiklik ve farklılık göstermiştir. Ağıt da tüm bu yaşananlardan nasibini almıştır. Bu düşüncelerden yola çıkarak Arap şiirinde İslamiyet öncesinden Endülüs Emevîlerine kadar geçen süre zarfında ağıtta meydana gelen değişim ve dönüşümler ele alınmıştır. İslamiyet’ten önce başlayıp Endülüs Emevîlerine kadar geçen zaman dilimi içinde ele alınan ağıt, bu çalışmanın sınırlarını oluşturmaktadır.

Keywords
Arap şiiri, Edebiyat, Toplum, Ölüm, Ağıt.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri