Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SINIF ÖĞRETMENLERİNİN BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMI ÖZ YETERLİLİK DÜZEYLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ
Sınıf öğretmenlerinin bilgisayar ve internet kullanımı özyeterlilik düzeylerini belirlenmeyi amaçlayan bu çalışmaya Mersin ili Toroslar ilçesinde görev yapan ve basit örnekleme yöntemi ile seçilen 153 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmanın amacına ve alt amaçlarına ulaşabilmek için gereken veriler araştırmacı tarafından oluşturulan görüşme formu ve Şad ve Demir tarafından oluşturulan Sınıf Öğretmenleri İçin Bilgisayar ve İnternet Kullanımı Özyeterlilik Algısı Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda bu araştırmada ulaşılan sonuçlar şöyledir: Sınıf öğretmenlerinin bilgisayar ve internet kullanımı özyeterlilik algısı “kısmen yapabilirim” seviyesindedir. Araştırmanın alt amaçlarına yönelik bulgular doğrultusunda sınıf öğretmenlerinin bilgisayar ve internet kullanımı özyeterlilik düzeylerinin cinsiyet, yaş ve eğitim durumu değişkenlerine göre farklılaşma oluşturmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğretmenlerin kişisel bilgisayara sahip olma durumuna göre algı ortalamaları incelendiğinde, kişisel bilgisayar sahibi öğretmenler ile kişisel bilgisayar sahibi olmayan öğretmenler arasında, kişisel bilgisayara sahip olanların lehine bir farklılaşma oluştuğu görülmüştür. Araştırmanın örneklemini oluşturan tüm öğretmenlerin evlerinde internete erişimleri olduğu için internete erişim değişkeninde farklılaşma olup olmadığını belirlemeye yönelik bir analiz gerçekleştirilememiştir.

Keywords
Sınıf öğretmeni, bilgisayar ve internet kullanımı, öz yeterlilik

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri