Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ÂL KAVRAMININ İŞTİKAKI VE ANLAMINA DAİR SEMANTİK BİR ANALİZ
Dil, dış dünyada algıladıklarımızı kendi iç dünyamızda anlamlı hale dönüştürüp bunu, sözcüklerle aktarmamızı sağlayan dinamik bir sürecin ana unsurudur. Bu temel unsur aracılığıyla insanlar duygu ve düşüncelerini sözlü veya yazılı olarak karşı tarafa iletirler. Aynı zamanda geçmiş ve şimdiki ve gelecekteki kuşaklar arasında iletişimde köprü görevi üstelenen de yine dil olmuştur. Bundan dolayı, daha önce atalarımızın bize bıraktığı kültürel mirasa sahip olmak için, yine o dönemin dilini bilmekle, onlara ait kelime ve cümleleri anlakla mümkün olmaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak her toplum, kendi dilsel mirasına sahip çıkmış ve onu geliştirip ileriki kuşaklara aktarmaya çalışmıştır. Arapça da Kur’an Kerim dili olması hasebiyle bütün İslam âleminin ortak mirası sayılmış ve her bir kelimesi ve cümlesi Müslüman âlimlerin dikkatini çekmiş ve birçok çalışmaya konu olmuştur. Bu çalışmayla önceki çalışmalara katkı sağlamak ümidiyle hem Arap şiir ve nesirlerinde hem de Kur’an-ı Kerim’in bazı ayetlerinde geçen “âl” kavramının semantik analizi yapılarak kelimenin iştikak-ına dair görüşlere başvururken dilcilerin ve manasına dair görüşler noktasında ise daha çok ayeti yorumlayan müfessirlerin yorumları ortaya konulacaktır.

Keywords
Arap Dili, Âl, Ehl, İştikak, Kur’an-ı Kerim.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri