Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


NAHİV KONUSUNDA YAZILAN TÜRKÇE ESERLER
Arapça kelime ve üslup açısından zengin dillerdendir. İslam öncesi dönemde Arapların belli yazılı kuralları olmamasına rağmen dilde bozulma olmadan gramer kurallarına bağlı kalarak konuşmuşlardır. Ancak İslami dönemde Arap olmayanların Müslüman oluşu ve bu dilin fethedilen bölgelerde din ve ilim dili olarak yaygınlaşmasıyla beraber dilde “lahn” diye adlandırılan dil hatalarına rastlanmaya başlanmıştır. Bu tehlike karşısında artık Arapçanın gramer kurallarının tespit edilmesi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Hicri birinci asırdan itibaren başlayan dil çalışmaları öncelikle kurallarının oluşturulması ve buna bağlı olarak bu konuda kaleme alınan eserler ile devam etmiştir. Her dönemde kuralların daha iyi anlaşılmasını sağlayan eserler telif edilerek bu alanda önemli çalışmalar yapılmıştır. Ülkemizde de Arapça alanında eğitim gören veya bu alanda özel olarak çalışma yapan kişilerin ihtiyacını gidermek amacıyla tercüme eserler dışında telif eserler de ortaya koyulmuştur. Bu çalışmada nahvin tarihi hakkında kısaca bilgi verilip ulaşılan Türkçe eserlerin içeriği hakkında bilgiler sunulacaktır.

Keywords
Nahiv, Lahn, Arapça, Gramer, Dil.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri