Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ALTI ŞAPKALI DÜŞÜNME TEKNİĞİNE GÖRE TASARLANAN ETKİNLİKLERİN ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN YAZMA TUTUM VE KAYGILARINA ETKİSİ
Bu araştırmanın amacı altı şapkalı düşünme tekniğine göre tasarlanan etkinliklerin ortaokul öğrencilerinin yazma tutum ve kaygılarına etkisini belirlemektir. Nicel araştırma yönteminin uygulandığı araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma gruplarını 2021-2022 eğitim-öğretim yılı Muş ili merkez ilçesine bağlı bir devlet okulunda öğrenim gören otuz bir sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen deney ve kontrol grubu bulunmaktadır. Deney grubunda Türkçe dersi altı şapkalı düşünme tekniğine göre tasarlanan etkinlikler doğrultusunda gerçekleştirilirken kontrol grubunda Türkçe dersi, mevcut müfredata göre yürütülmüştür. Çalışma 8 hafta sürmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak Karakuş Tayşi ve Taşkın (2018) tarafından geliştirilen “Yazma Kaygısı Ölçeği” ve Can ve Topçuoğlu Ünal (2017) tarafından geliştirilen “Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Yazma Tutum Ölçeği” kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bir istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada altı şapkalı düşünme tekniğine göre tasarlanan etkinlikler doğrultusunda gerçekleştirilen Türkçe dersinin kontrol grubunda uygulanan Türkçe Dersi Öğretim Programı etkinliklerine göre öğrencilerin yazma kaygılarını düşürdüğü ve yazmaya yönelik tutumlarını yükselttiği saptanmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlar bağlamında çeşitli öneriler sunulmuştur.

Keywords
Altı Şapkalı Düşünme Tekniği, yazma kaygısı, yazma tutumu, etkinlik.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri