Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ÖZEL YETENEKLİ BİREYLERİN EĞİTİMİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ-ALMANYA-TÜRKİYE KARŞILAŞTIRILMASI
Bu çalışmada Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya ve Türkiye’de özel yetenekli bireylere sunulan eğitim olanaklarının, ülkelerin eğitim politikaları ve uygulamalarına yönelik çalışmaların geçmişten günümüze karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma yatay yaklaşım ve tanımlayıcı yaklaşım yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yer alan tüm ülkelerdeki özel yetenekli bireylere yönelik eğitim uygulamaları dört başlık altında (genel durum, yasal düzenlemeler ve özel uygulamalar, özel yeteneklilerin tanılanması ve öğretmenleri) incelenmiştir. Veriler doküman incelemesi yöntemiyle elde edilmiş ve aynı yöntemle analiz edilmiştir. Analiz sonrasında elde edilen bulgular karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Sonuçlar doğrultusunda araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur. Elde edilen bilgilere göre, Türkiye’de özel yetenekli bireylerin eğitimi Anayasa, hükümet programları, kalkınma planları ile ele alınmıştır. Fakat mevcut yasal düzenlemeler eğitim sistemini özel yeteneklilerin eğitimine uyumlu hale getirememiştir. Diğer ülkelerde ise bu alanda yapılan her türlü girişim ve çalışma eğitim bakanlıkları tarafından desteklenmektedir. Sonuç olarak her üç ülkede özel yeteneklilere yönelik eğitim politikaları ve uygulamaları eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir.

Keywords
Eğitim politikaları, Özel yetenekli bireyler, Eğitim uygulamaları, Karşılaştırmalı eğitim, Tanılama.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri