Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN KÜRESEL ISINMA İLE İLGİLİ ALGILARININ METAFORLAR İLE BELİRLENMESİ
Küresel ısınma insan faaliyetleri sonucunda meydana gelen dünyanın en önemli sorunlarından birisidir. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucu ortaya atılan iklim değişikliği senaryolarından dünya ülkelerinin çoğunun etkileneceği öngörülmektedir. Türkiye mevcut konumu ve iklimsel yapısı bakımından en çok etkilenecek ülkeler arasında yer almaktadır. Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin küresel ısınma olgusuna ilişkin sahip oldukları metaforların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Çanakkale ilinde örgün eğitim veren üç farklı türdeki ortaokulun yedinci sınıfında öğrenim gören toplam 80 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri “Bana göre Küresel Isınma……… gibidir/benzer. Çünkü...” şeklinde tamamlanmamış bir ifadenin yer aldığı yarı yapılandırılmış bir form aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilerin çözümlenmesinde ve yorumlanmasında içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan 82 ortaokul öğrencisi tarafından 40 geçerli metafor üretildiği tespit edilmiştir. Elde edilen metaforlar benzer ve ortak özelliklerine göre; 5 kavramsal kategori altında toplanmıştır. Öğrenciler tarafından üretilen metaforlarının en fazla Coğrafi Olay/Kavram Olarak Küresel Isınma kategorisinde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Ortaokul öğrencileri tarafından en fazla üretilen metafor mevsim değişikliği metaforu olmuştur.

Keywords
Küresel Isınma, Metafor, Ortaokul öğrencileri

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri