Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKİYE’DEKİ YAYGIN EĞİTİM SÜREÇLERİNİN G7 ÜLKELERİ İLE KARŞILAŞTIRMASI
Bu araştırmada, G7 ülkeleri olarak bilinen; Almanya, ABD, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada ile Türkiye’deki okul yaygın eğitim açısından karşılaştırılması amaçlanmış ve bu sürece yönelik analiz yapılmıştır. Çalışmada nitel desende doküman analizi ile gerçekleştirilmiş ve literatür taraması yönteminden faydalanılmıştır. Sonuç olarak; G7 ülkelerinde yaygın eğitim sitemleri incelendiğinde G7 ülkelerinin yetişkin eğitimi ve hayat boyu eğitim faaliyetlerin yüksek düzeyde önem verdikleri Amerika’da yaygın eğitime ayrılan bütçenin örgün eğitime ayrılan bütçeye yaklaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye ve G7 ülkelerinin yaygın eğitime yönelik uygulamalarında görülen en büyük farklılık eğitim öncesinde rehberlik ve yönlendirme faaliyetlerinde ve eğitim sonrası istihdam süreçlerinde farklılıklar olduğu görülmektedir. Türkiye’de yaygın eğitim faaliyetlerinin niteliğinin yükseltilmesi için teşviklerin artırılması, katılımcılara rehberlik ve yönlendirme hizmetinin verilmesi ve eğitimlerin sektör ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi önerilmektedir.

Keywords
Yaygın eğitim, G7 ülkeleri, hayat boyu öğrenme.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri