Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ÖĞRETMEN MESLEKİ ÖĞRENMESİNDE OKUL MÜDÜRÜ ROLLERİ
Öğretmen mesleki öğrenmesinde okul müdürü rollerinin incelenmesiyle günümüzde öğretmenlerin mesleki öğrenmelerine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan araştırma, Ordu ili Ünye ilçesi sınırları içerisinde bulunan ortaokullarda görev yapan ve ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen 15 (on beş) öğretmenin katıldığı ve durum çalışması (fenemonoloji) modeliyle yürütülmüş nitel araştırmadır. Araştırmacı tarafından alan yazın incelemesiyle elde edilen açık uçlu 5 (beş) sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla çevrimiçi sistem yardımıyla veriler toplanmış, içerik analizi yöntemiyle tema ve kod oluşturularak geçerli boyutlar ekseninde gruplandırılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların yani öğretmenlerin genellikle hizmet içi kurs ve seminer ile mesleki gelişim sağladıkları, özellikle mesleki gelişimlerinde okul yöneticisinin örnek olması gerektiği, genel olarak okul yöneticilerinin gelişimlerine katkı sağlamadığı, mesleki gelişim için okul yöneticileriyle sık sık görüştükleri, çoğunlukla mesleki gelişim için okulda mesleki çalışma yapılmadığı sonucu elde edilmiştir. Tüm katılımcıların ortak görüşü, müdürün öğretmenlere karşı destekleyici tutumunun, olumlu tutumunun ve iletişiminin öğretmenlerin mesleki öğrenme sürecindeki en önemli faktörlerden biri olduğudur. Öğretmenlerin mesleki gelişim için müdürden destek ve rehberlik bekledikleri görülmektedir. Aynı zamanda, bazı öğretmenler müdürün adil ve düşünceli olması gerektiğini vurgulamıştır.

Keywords
Mesleki gelişim, mesleki eğitim, okul müdürü, öğretmen

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri