Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DİJİTAL MEDYA GAZETECİLİĞİNDE TIK TUZAĞI HABERCİLİK ÜZERİNE BİR ANALİZ
Bütün dünyada kullanıcı sayısı gittikçe artmakta olan internet, gündelik yaşamımızın içinde önemli bir yer tutmaktadır. Gazeteler de gelişen teknolojiye kendilerini adapte ederek dijitalleşmektedirler. Bu durum, yeni etik sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, bu etik sorunlardan biri olan “tık tuzağı” nın Türkiye’nin en çok “tık” lanan gazeteleri tarafından ne ölçüde kullanılmakta olduğunun ortaya çıkarılmasıdır. Güncelliği yakalayabilmek adına 2022 yılı Nisan ayının ilk üç günü yayınlanan haberler üzerinden bir analiz yapılmıştır. 01.04.2022 ile 03.04.2022 tarih aralığı boyunca Hürriyet, Sabah ve Sözcü gazeteleri web adresleri üzerinden yapılan araştırma ile tık tuzağı olarak adlandırılan etik ihlale üç gazetenin de başvurduğu görülmüştür. Bu gazeteler arasından Sabah, yaklaşık olarak yayınladığı her dört haberden birinde, Hürriyet ise yayınladığı yaklaşık her beş haberden birinde tık tuzağı yöntemini kullanarak etik ihlal yapmaktadır. Sözcü ise yaklaşık olarak her on haberden birinde tık tuzağı yöntemini kullanmaktadır. Gelişen teknolojinin bir sonucu olarak günlük gazete satışlarında ciddi bir azalma olan bu gazeteler, ekonomik kaygılarını da göz önünde bulundurarak okuyucularda merak duygusu yaratacak, onları “tık”lamaya yöneltecek başlık kullanımlarıyla tıklanma sayılarını artırmaya çalışmaktadırlar. Bu durum ekonomik açıdan onlara artı bir değer sağlamakla birlikte, gazetecilik mesleği açısından değerlendirildiğinde etik bir ihlal olarak karşımıza çıkmaktadır.

Keywords
Gazetecilik, Etik, Tık Tuzağı, Dijital Medya

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri