Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


AN EXAMINATION OF THE GRADUATE EDUCATION THESES CARRIED OUT WITHIN THE SCOPE OF LITERACY SKILLS INCLUDED IN THE SOCIAL STUDIES CURRICULUM
Bu araştırmada Sosyal Bilgilere yönelik okuryazarlık türleri kapsamında Türkiye’de gerçekleştirilen lisansüstü eğitim tezlerinin temel araştırma boyutları açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda okurlara sosyal bilgiler dersine yönelik okuryazarlık türleri kapsamında gerçekleştirilen araştırmalara yönelik farklı bir bakış sunulması amaçlanmaktadır. Doküman analizi tekniğiyle yürütülen araştırmanın çalışma evrenini 2010 yılından 2021 yılına kadar olan zaman dilimi içerisinde sosyal bilgiler dersine yönelik önerilen okuryazarlık türleri kapsamında Türkiye’de gerçekleştirilen 21 tanesi yüksek lisans, 9’u doktora tezi olmak üzere toplam 30 adet tez oluşturmaktadır. Bu tezlere YÖK ulusal tez tarama merkezi veri tabanı kullanılarak ulaşılmıştır. Araştırmada ulaşılan bulgulara dayalı olarak incelenen tezlerde okuryazarlık türü olarak en çok 11 araştırma ile medya okuryazarlığı sonrasında 4’er araştırma ile harita okuryazarlığı ve finansal okuryazarlığın yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamındaki tezlerin çalışma gruplarına bakıldığında ise en çok sosyal bilgiler öğretmen adayları ile çalışıldığı, öğrenciler ile gerçekleştirilen araştırmalarında bunu takip ettiği sonucuna ulaşılmıştır.

Keywords
Sosyal Bilgiler, Okuryazarlık, Beceri

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri