Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ORTAOKUL TÜRKÇE DERS KİTAPLARINDAKİ YAZMA YÖNTEMLERİNE YÖNELİK BİR İNCELEME
Bu araştırmanın amacı 2021-2022 eğitim-öğretim yılında ortaokulların 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında kullanılan Türkçe ders kitaplarındaki yazma etkinliklerinde ön plana çıkan yazma yöntemlerini belirlemektir. Doküman incelemesi yönteminin kullanıldığı bu araştırmada ortaokul Türkçe ders kitaplarındaki yazma etkinlikleri incelenen dokümanları oluşturmuştur. Araştırmada ölçüt örnekleme yöntemi yoluyla ortaokul Türkçe ders kitaplarındaki yazma etkinliklerine odaklanılmıştır. Yazma yöntemlerine ilişkin veriler toplanırken “ilgili tema, o temadaki metinlerin başlıkları, yazma yöntemi ve bu yazma yöntemine yönelik geliştirilen etkinlik” şeklinde bir sıralama uygulanmıştır. Bu sıralamaya göre toplanan veriler işlenmiş, sınıflandırılmış ve içerik analiziyle analiz edilmiştir. İncelenen ortaokul Türkçe ders kitapları arasında yazma becerisine yönelik etkinlik sayısı bakımından ilk sırada 6. sınıf (f= 45) kitabı yer almakta, bunu sırasıyla 5. sınıf (f= 38) , 7. sınıf (f= 35) ve 8. sınıf (f= 33) takip etmektedir. Araştırma sonucunda güdümlü yazma ve özetleme yöntemlerinin tüm sınıf düzeylerindeki ders kitaplarının yazma etkinliklerinde sırasıyla en çok ön plana çıkan yöntemler olduğu saptanmıştır. Not alma, boşluk doldurma, serbest yazma, kontrollü yazma, yaratıcı yazma, bir metni kendi kelimeleriyle yeniden oluşturma yöntemlerine ise yazma etkinliklerinde yer verilmediği tespit edilmiştir.

Keywords
Yazma etkinlikleri, yazma yöntemleri, ortaokul Türkçe ders kitapları.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri