Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


THE COSMOLOGICAL ARGUMENT AND NATURE OF THE PRINCIPLE OF SUFFICIENT REASON
Yeter-sebep ilkesi, kozmolojik argümanın temel taşlarından biridir. Hem kozmolojik argüman hem de yeter-sebep ilkesi farklı yorumlarıyla farklı dönemlerde gündeme gelerek yeni tartışmalara kapı aralamaktadırlar. Bu çalışma, pek çok düşünürün a posteriori bir kanıt olarak değerlendirdiği kozmolojik argüman ve a priori bir ilke olarak değerlendirdiği yeter-sebep ilkesinin ilişkisi üzerine bir değerlendirmedir. Bu değerlendirme, her iki konunun da güncel yorumları üzerinden yapılmakta olan tartışmaları konu edinmektedir. Bu minvalde yeter-sebep ilkesinin yeni yorumlarıyla kozmolojik argümanı güçlendirmek için ileri sürülen görüşler ve bu görüşlere getirilen eleştiriler incelenmektedir. Argümanı güçlendirme adına ortaya konan bu görüşler ve itirazlar, ‘zayıf yeter-sebep ilkesi ile kozmolojik argüman’ inşa etme çabası sınırlarında tartışılmaktadır. Böylece, yeter-sebep ilkesinin mahiyeti, ilkenin güncel yorumlarıyla kozmolojik argümanı destekleme gücü üzerinden ve yapılan eleştirilerin geçerliliği üzerinden tartışılmaktadır.

Keywords
Kozmolojik Argüman, Yeter-Sebep İlkesi, S-PSR, W-PSR

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri