Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ORTAOKUL ÖĞRETMENLERİNİN UZAKTAN EĞİTİMDE ÖĞRENCİLERİN GÜDÜLENMESİNDE KARŞILAŞTIKLARI SORUNLAR
Uzaktan eğitim, eğitime erişim ile ilgili sorunların yaşandığı hallerde, bireylerin eğitimlerini almalarını sağlamak için tercih edilen, geçmişi asırlar öncesine dayanan bir eğitim şeklidir. Her ne kadar eski bir yöntem olsa da tam olarak yüz yüze eğitimin yerini tam olarak doldurduğu söylenemez. Bunun altında yatan en temel nedenin ise uzaktan eğitimde öğrencilerin derse güdülenmesinde yaşanılan sorunlardır. Ortaokul öğretmenlerinin uzaktan eğitim esnasında öğrencileri derse güdülemede yaşadıkları sorunları belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bu araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 akademik yılında Ordu ili Ünye ilçesinde görev yapmakta olan 15 ortaokul öğretmeni oluşturmuştur. Katılımcılara, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formunda yer alan 5 soru sorulmuştur. Elde edilen yanıtlara betimsel analiz uygulanmış ve yapılan analizler sonucunda çeşitli bulgular elde edilmiştir. Bu bulgulara göre öğretmenlerin “uzaktan eğitim” kavramını, öğretmen ve öğrencinin fiziksel olarak farklı ortamlarda olduğu, erişim sorununu ortadan kaldıran ve teknolojik bir araç ile gerçekleştirilen eğitim sistemi olarak tanımladıkları, öğretmenlerin uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitimi karşılaştırmalarında dikkat dağıtıcı unsurların çokluğu, davranış kontrolünün güçlüğü, öğretmen ve öğrenci motivasyonunun düşük olması ve kazanımların tümünün verilebilmesi açısından uzaktan eğitimin daha yetersiz olduğu; öte yandan uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime göre zaman ve mekân esnekliği ve görsel materyallerin çeşitliliği konusunda daha üstün olduğu, öğrencilerin derse güdülenmesinde en çok, kullanılan tekniklerin sınırlı olması nedeniyle sorun yaşandığı sonucuna ulaşılmıştır.

Keywords
Güdüleme, öğrenme, uzaktan eğitim

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri