Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KUR’ÂN’DA “USR” VE “YÜSR” KAVRAMLARINA SEMANTİK BİR YAKLAŞIM
Bu araştırma, “usr” ve “yüsr” kavramlarının sözcüksel anlamlarını, bunlardan türetilen kelimeleri ve kavramları, bağlamsal anlamları, “usr” ve “yüsr” kelimelerinin eğitim alanında kullanımlarını ve genel anlamda türevlerini bilmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, aynı zamanda İslamî eğitim bilimine dayanarak “usr” ve “yüsr” kavramlarının anlamlarına dini açıdan bir bakışla okuyucuyu düşünmeye sevk etmesini de hedeflemektedir. “Usr” ve “yüsr” kavramları Kur’ân’da birçok anlamda kullanılmaktadır. Genel olarak “usr” kavramı “zorluk”; “yüsr” kavramı ise “kolaylık” anlamında kullanılır. Zira zorluk ve kolaylık hayatın tüm alanlarında karşılaşılan bir durumdur. Kur’ân’ın “usr” ve “yüsr” kavramlarına çizdiği anlam çerçevesinde aslolan husus kolaylık olup zorluk ise arızî ve geçicidir. Bundan dolayıdır ki kişi çekilen her zorluktan kurtulmak için bir çaba ortaya koymalıdır. Ortaya konulan bu çabayla kazanılan bir işin kıymeti de çok daha iyi bilinecektir. Kolay bir şekilde elde edilen işlerin kıymeti bilinmez. “Usr” ve “yüsr” kavramları Kur’ân’da değişik türevleriyle sıkça kullanılan kavramlardandır. Dünya hayatı birçok zorluğu da beraberinde getirmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman her işin bir kolay tarafı olduğu gibi bir zorluk tarafı da görülmektedir. Her zorluktan sonra bir kolaylığın gelmesi Kur’ânî bir anlayıştır. Zorluğa katlanarak kolaylığa ulaşılmaktadır. İman edip, salih amel işleyen ve güzel ahlaklı olan herkese bir kolaylığın sağlanacağı Kur’ân’da ifade edilmektedir. Sağlanacak bu kolaylık ise sabrın sonucunda elde edileceği belirtilmektedir. Aksi durumda ise yani inkâr, kötü amel ve ahlaksızlık durumunda ise kişiye zorluk verileceği zikredilmektedir.

Keywords
Tefsir, Kur’ân, Usr, Yüsr, Semantik.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri