Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


5. SINIF TÜRKÇE DERS KİTABINDAKİ DİNLEME-İZLEME METİNLERİNİN SÖZ VARLIĞI BAKIMINDAN İNCELENMESİ
İnsanların iletişimi büyük oranda dil ile gerçekleşmektedir. Bir dilin söz varlığı, etkili bir iletişim kurabilmenin önemli parçalarından biridir. Söz varlığı, insanların doğumundan itibaren duydukları sözcüklerle oluşmaya başlar; çevrede, ailede ve okulda genişlemeye devam eder. Okullar özellikle de Türkçe dersi söz varlığının daha sistematik gelişmesini sağlamaktadır. Söz varlığı unsurlarının aktarılması sürecinde Türkçe ders kitapları temel araçlardan biridir. Türkçe Öğretim Programı’nda yer alan “söz varlığını geliştirme” kazanımları doğrultusunda Türkçe ders kitapları önemli bir görev üstlenmektedir. Türkçe ders kitapları; okuma, dinleme-izleme metinleri ve etkinliklerden oluşmaktadır. Okuma metinleriyle olduğu gibi dinleme metinleriyle de öğrencilerin söz varlığı geliştirilir. Bu çalışmada 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı’ndaki dinleme ve izleme metinlerindeki söz varlığı ve sözcük sıklığı incelenmiş, söz varlığının zenginleştirilmesi için öneriler sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre 2151 toplam söz varlığı, 846 farklı söz varlığı tespit edilmiştir. Tema metinlerinde; 1258 isim, 458 farklı isim; 251 fiil, 125 farklı fiil; 230 fiilimsi, 177 farklı fiilimsi; 145 edat-bağlaç, 23 farklı edat-bağlaç; 10 toplam ve farklı ikileme; 35 deyim, 34 farklı deyim; 92 özel isim, 42 farklı özel isim; 4 farklı ve toplam tarih; 4 toplam ve farklı ünlem; 2 toplam ve farklı atasözü; 5 toplam, 3 farklı yansıma vardır. Dinleme ve izleme metinlerinde kalıp ifade kullanılmamıştır.

Keywords
Türkçe, ders kitabı, söz varlığı, dinleme-izleme metinleri.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri