Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


2019 TÜRKÇE DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI OKUMA BECERİSİ KAZANIMLARININ ORTAOKUL TÜRKÇE DERS KİTAPLARINDAKİ ETKİNLİKLERLE ÖRTÜŞME DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ
Bu araştırmanın amacı 2019 Türkçe Dersi Öğretim Programı’ndaki okuma becerisi kazanımlarının, ders kitaplarındaki etkinliklerle ne düzeyde örtüştüğünü ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesinin ilkelerine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın veri kaynaklarını ortaokul Türkçe ders kitaplarındaki okuma becerisi etkinlikleri oluşturmaktadır. Okuma becerisi etkinlikleri, ders kitaplarında metinlerden sonra öğrencilerin metinlere yönelik soruları cevapladığı ve bu şekilde bilgilerini kalıcı hâle getirmeye çalıştığı etkinliklerdir. Verilerin toplamasında araştırmacılar tarafından hazırlanan Etkinlik-Kazanım Örtüşme Düzeyi matrisleri kullanılmıştır. Matrisler aracılığıyla okuma becerisi altında bulunan akıcı okuma, söz varlığı ve anlama alt başlıklarında bulunan kazanımların etkinliklerle örtüşme düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu matrisler aracılığıyla elde edilen veriler betimsel istatistik tekniklerinden yararlanılarak sayısallaştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlardan hareketle programdaki okuma kazanımlarının ders kitaplarındaki okuma etkinliklerinde yer verilen okuma kazanımları ile önemli ölçüde örtüştüğü görülmüştür. Fakat kazanımlar ve etkinlik örnekleri incelendiğinde bu kazanımların daha çok öğrencinin metinlerden kolayca ulaşabileceği bilgileri isteyen kazanımlar olduğu anlaşılmıştır. Öğretim programlarının yıllar içerisinde güncellenmesine rağmen hâlâ çözülemeyen sorunlar olduğu da görülmektedir.

Keywords
2019 Türkçe Dersi Öğretim Programı, okuma becerisi kazanımları, okuma eğitimi, ders kitapları, okuma etkinlikleri

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri