Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ORTAOKUL ÖĞRETMENLERİNİN "OKUL MÜDÜRÜ" KAVRAMINA YÖNELİK ALGILARI: METAFOR ÇALIŞMASI
Ortaokul öğretmenlerinin “okul müdürü” kavramına dair algılarını metaforlar aracılığı ile belirlemek için gerçekleştirilen bu çalışma Samsun ili Çarşamba ilçesinde kamu ortaokullarında görev yapan 107 ortaokul öğretmeninin araştırmaya gönüllü katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel olup olgubilim ile desenlenmiştir. Çalışma grubuna, araştırmacı tarafından düzenlenmiş olan “Okul müdürü………gibidir, çünkü………” sorusunun bulunduğu görüşme formu uygulanmış ve öğretmenlerden boşlukları doldurmaları istenmiştir. Çalışma grubunun vermiş olduğu cevaplar kullanım nedenine göre kategorileştirilmiş ve araştırmanın bulguları elde edilmiştir. Bulgular ışığında ortaokul öğretmenlerinin “okul müdürü” kavramı ile ilgili en çok “baba”, “aslan” ve “karınca” metaforlarını tercih ettikleri, nedenine göre ise en çok “liderlik”, “adalet” ve “çalışkanlık” kategorilerinde yanıt verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan öğretmenlerin tamamının okul müdürü kavramına dair olumlu metafor kullandıkları tespit edilmiştir.

Keywords
Okul müdürü, metafor, öğretmen görüşü.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri